İstikrar Spor Kulübü, Minberşam Deneği, Gaziantep Valiliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği organizasyon ile Gaziantep’ten 22’si çocuk, 262 Suriyeli misafir A Milli Takımımızın İsveç ile Antalya’da oynadığı hazırlık maçını izledi. İstikrar Spor Kulübü Başkanı Hüseyin Rahmi Açıkkol ile birlikte Antalya Arena stadyumuna giden Suriyeli misafirler ilk defa milli takımın maçını tribünden izleme fırsatı buldu. 22 Suriyeli çocuk, karşılaşma öncesi futbolcular sahaya çıkarken onlara eşlik etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Şehitkâmil Belediyesi, İstikrar Spor Kulübü ve Minberşam Derneği’nin Gaziantep’te düzenlediği “Yeşil Sahada Barış için Kardeşlik Turnuvası”na katılan sporcuların çoğunlukta olduğu kafileye Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor İşleri Daire Başkanı Rasim Arı ve TFF Temsilciler Kurulu Başkanı Abdurrahman Arıcı tarafından çeşitli hediyeler dağıtıldı.

Misafir çocuklardan 13 yaşındaki Muhammed Hamza, gazetecilere yaptığı açıklamada, Antalya’ya geldiği için çok mutlu olduğunu belirterek maç izleyeceği için de heyecanlandığını ifade etti.

Bütün dünyanın Türkiye’nin kendilerine maç izlettiğini duymasını istediğini dile getiren Hamza, “Türkiye, bize kucağını açtı. Türkiye, bizim her zaman yanımızda oldu. Çok mutluyum. Araplar, bize böyle bir şey yapmadı. Onun için çok üzülüyorum. TFF’ye çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Misafir Halil Süleyman (32) ise Antalya’ya 262 kişi geldiklerini aktararak Gaziantep’te futbol maçına gittiğini ancak ilk defa bir milli maç izleyeceğini söyledi.

Suriye’den 5 yıl önce Gaziantep’e geldiğini vurgulayan misafirlerden Abdülkadir Hasan (30), Türkiye’de kendisini ülkesinde yaşıyormuş gibi hissettiğine işaret etti. Türk Milli Takımı’nın maçını hep televizyondan izlediğini anlatan Hasan, “Hayalim, hep Türkiye’nin maçını seyretmekti. Allah, bana bugün nasip etti. TFF’ye ve bütün Türkiye’ye teşekkür ederim. Buraya 262 kişi geldik. Çocukların, hepimizin yüzü gülüyor.” diye konuştu.

Misafir Ali Habeş (18) de Türk Milli Takımı’nda Arda Turan ve Volkan Babacan’ı bildiğini belirterek daha önce hiç maç izlemediği için çok heyecanlı olduğunu kaydetti.